Kancelaria Radcy Prawnego

Sąd Najwyższy przypomniał, że osoba, która kupiła lokal od gminy z upustem cenowym, powinna w tym lokalu zamieszkiwać. Jeżeli odsprzedała go z zyskiem osobie obcej, to powinna zwrócić bonifikatę.

W rozpoznawanej sprawie Gmina dochodziła, na podstawie art. 68 ust. 2 u.g.n. w brzmieniu obowiązującym w dacie zakupu tego lokalu (28 grudnia 2000 r.), zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej pozwanemu przy zakupie komunalnego lokalu mieszkalnego, z uwagi na iż pozwany  odsprzedał ten lokal przed upływem 5 lat od daty wykupu od Gminy.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że przewidziana w art. 68 ust. 1 u.g.n. możliwość udzielenia przez gminę bonifikaty od ceny komunalnego lokalu mieszkalnego, ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 u.g.n., stanowi odstępstwo od zasady sprzedaży lokali gminnych za cenę odpowiadającą ich wartości rynkowej i ma na celu, ułatwienie zakupu lokalu przez dotychczasowego najemcę, dla którego lokal ten stanowi centrum życiowe, w którym najemca i członkowie jego rodziny realizują potrzeby mieszkaniowe. Udzielenie najemcy bonifikaty stanowi istotny przywilej finansowy nabywcy lokalu uzyskiwany kosztem środków publicznych i niewątpliwie stawiający nabywcę lokalu komunalnego w sytuacji lepszej od tych osób, które są zmuszone zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe drogą zakupu mieszkań po ich cenie rynkowej, co wiąże się z koniecznością zgromadzenia znacznych środków finansowych, zaciągnięcia kredytu itp. Te względy uzasadniają pogląd o konieczności ścisłej wykładni przepisów normujących reguły korzystania przez nabywców lokali komunalnych z przyznanego im przywileju. (tak: Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt II CSK 555/14, LEX nr 1801548.)


Radca Prawny Łódź Aleksandra Kubat

odpowie na Państwa pytania i wątpliwości pod poniższym numerem telefonu i adresem mailowym:

 

tel. 602-101-317

e-mail: kancelaria@radca-prawny-lodz.pl